Surprise!
In the 2025 season, all our exhibitions are FREE for you – just come by and enjoy!
In the 2025 season, all our exhibitions are FREE for you – just come by and enjoy!
Asume logistilises mõttes Hiiumaa südames, olles strateegiliselt lähedal kõikidele saare tähtsaimatele vaatamisväärsustele ja elamustele, mida võiksid Hiiumaal kogeda.
2025 hooajal on kõik meie näitused sulle TASUTA - vaja ainult kohale tulla ja nautida
Looduse ja militaaratraktsionide nautijate paradiis, kus ajaloolise tuletorni kõrvalt leiad unustamatud loodusrajad ning rannad päevitamiseks või surfamiseks.
113 aastaga loodud meelePuudutus
Sihtasutus Utoopia nr 9 on võtnud oma südameasjaks puhuda elu sisse 1912. aastal rajatud Viscosa kunstsiidivabriku ja hilisema kalakonservitehase kompleksile, muutes selle mitmekülgseks kultuuritehaseks.
Loome kunstnikele, muusikutele, lavastajatele, kirjanikele ja teistele talentidele inspireeriva keskkonna, kus saab muuhulgas korraldada ka mitmesuguseid muusika-, teatri-, kunsti-, spordi- ja haridusüritusi, konverentse ja festivale.
Kogu Hiiumaa suurima hoonetekompleksi 12 000 m² katusealust pinda renoveeritakse osade kaupa ning varustatakse kaasaegse taristu, tehnika ja tugiteenustega, et pakkuda loojatele ja külalistele võimalusi meelepuudutuseks
Hiiumaa põhjarannikul, kella 11.00 peal asuv Kõrgessaare leidis esmakordselt mainimist 1532. aastal. Peagi rajati külla ka väikemõis. 1624. aastal valmis sadam ning algas regulaarne laevaühendus naaberriigi Rootsiga.
Vaimustudes sadama lähedusest, ostis Peterburi ettevõte AS Viscosa 1912. aastal osa mõisa aladest. Belgia, Prantsuse ja Inglise kapitaliga ettevõte rajas siia kunstsiidivabriku. Aga valmistada jõuti vaid üks proovipartii, sest algas esimene maailmasõda, seadmed evakueeriti kuhugi Moskva kanti ja vabrikusse kolis Vene sõjavägi.
Rahvasuus hakkas see mereäärse paiga nimi oma elu elama ja toponüümiks jäigi Viskoosa.
Peale teist ilmasõda 1952. aastal rajati osasse vanade siidivabriku hoonetest kalakonservitehas, millest 1984. aastal sai kalurikolhoosi Hiiu Kalur konservitehas. Kuulsaimateks toodeteks olid Tallinna kilud ja Praetud räim tomatis. Kuldaegadel töötas tehases üle 300 töölise. U-tähe kujulise kompleksi kagutiivas tegutses kuni 1990. aastate alguseni ka Tallinna liha- ja konservikombinaadi tootmistsehh. Siis algas pankrottide ja lagunemise periood.
Kõike seda kokku võttes võib öelda, et üle saja-aastane vabrik on Eestis tõeline industriaalpärl, mis sulandub ümbritsevasse keskkonda. Mida rohkem vabriku kohta vastuseid leida, seda rohkem küsimusi tekib.
Kuidas juhused sillutasid teed Viscosa uue peatüki jutustamiseks
Esiplaanil kolm peategelast,
tänu kellele meie loo jaoks vajalikud inimesed Viskoosasse jõudsid
Kultuuritehase peatükk Viscosas sai alguse juhuste ja südamete kokkupuutest, kui Tallinnast pärit Marco ja tema Hiiumaa juurtega kaaslane Triinu otsustasid otsida oma kolmele lapsele parema elukeskkonna ja leidsid selle Hiiumaalt, Viskoosa lähistelt. Suheldes lähemate ja kaugemate tuttavatega sattus Marco räämas ning prügi alla mattunud Viskoosa ajaloolise tehase õuele. Ülejäänud on juba ajalugu.
Aprill 2022: kristjan järvi meeskond kultuuritehase katusel viscosa tulevikku ennustamas
Aprillis 2022 kohtuti tehases Kristjan Järvi loomingulise meeskonnaga, kes avas suurema vaate, millist rolli sellise arhitektuuripärandiga avalikud objektid maailmas mängivad ja kuidas metseenid neid jahivad. Pärast seda kohtumist hakkas idee Viscosast päriselt kooruma – Marco, koos sõprade Allani ja Ristoga lõid ühiselt sihtasutuse Utoopia nr 9 ning asusid rajama teed võimalusteni. 2022. aasta augustis toimunud tehingu järel sai tehase hoonetest ametlikult sihtasutuse Utoopia nr 9 eesmärk: kultuuri-, loovus- ja ettevõtlusekeskkonna kujundamine. Euroopa Liidu kaasrahastusel käivitati Viscosa Kultuuritehase esimene arendusetapp, kus rajatakse teatri- ja konverentsisaal, näituste alad, töökojad, residentuurid ja HUB-kaugtöökohad.
Ääremärkus! Sihtasutuse Utoopia nr 9 nime sünnilugu: pakkusime tehase katusel vaadet nautides Kristjan Järvile erinevaid koostöömõtteid, millele ta vastas viisakalt, et “mul on hetkel niigi juba 8 utoopilist projekti käsil”. Seetõttu oli üsna loogiline, et tulevaste koostöövõimaluste säilitamiseks peab keskust arendava sihtasutuse ja majutuskoha nimeks järelikult saama Utoopia nr 9.
Tule naudi kultuuri ja tutvu Eestis ainulaadse tööstusarhitektuuri pärandiga. Aga sa ei pea jääma ainult vaatlejaks – Viscosa giidituur kutsub teie seltskonna seiklema kireva ajaloo ja tulevikuga vabriku kihilisse maailma. Viime teid tehase alal jalutama, tutvustame aurumaja, galeriid, kultuurimajakat ja teisi Viscosas olulisi kohti, pajatame värvikaid seiku ning saladusi minevikust ja jagame põnevaid tulevikuplaane.
Giidituur kestab 60 minutit ja elamuse tasakaalupanuseks on 50€ grupi kohta.
Üksi võib alustada, kuid ainult koos saab luua midagi tõeliselt suurt ja püsivat. Osaledes Viscosa toetusprojektides aitad luua unikaalset kultuuri- ja loovuskeskkonda, mille kaudu oled osa Viscosa loost.
Telefonikõnega panustad vahetult kultuurielamuste ja loovprojektide elluviimisse.
Aknaprojektis osaledes jätkad president Alar Karise algatust ja annad sõna otseses mõttes valgust tulevastele sündmustele. Kirjuta oma ettevõtte nimi Viscosa ajalukku – iga aken hakkab kandma toetaja nime ning tema sõnumit tulevikku. Panustades 5000 eurot, kingime sulle tänutäheks 133 kinkekaarti Viscosa sündmustele. Tule oma töötajate, partnerite või kogukonnaga ja saa osa kultuuripärandi hoidmisest.
Kui resideerud Viscosas kunstnikuna ja kingid meile kohapeal valminud kunstiteose, oled osa Viscosa Kultuuritehasest. Lood väärtust nii külalistele, partneritele kui ka Viscosa meeskonnale ja saad osaks Viscosa kunstnike kogukonnast.